U TV emisiji na „Kanalu 5” u Skoplju rekao sam šta mislim o problemu saradnje domaćih političara sa stranim obaveštajnim službama.
Bio sam na jedno popodne u Skoplju, zvali su me u TV emisiju Milenka Nedelkovskog na „Kanalu 5”. Gospodin Nedelkovski je jedan od trojice najboljih makedonskih novinara, zbog njegovih stavova i emisija zapadne ambasade redovno ulažu proteste kabinetu premijera Makedonije.
Kada ih šef kabineta premijera Makedonije upita: „Šta da se radi sa Nedelkovskim, da mu se zabrane emisije?” Onda uvažene zapadne ekselencije, naravno, kažu: „A ne, mi to ne tražimo.” Ne, došli su kod šefa kabineta premijera Makedonije da bi ga pitali koji je današnji datum...
Elem, cela politička javnost Makedonije ovih je dana u atmosferi skandala, odnosno, pokušaja političkog puča. Naime, lider glavne opozicione stranke SDSM gospodin Zoran Zaev pokušao je da politički reketira premijera Makedonije gospodina Nikolu Gruevskog. Stranka gospodina Zaeva izgubila je izbore i sada na sve načine pokušava da dođe do vanrednih izbora.
Tako gospodin Zaev već duže preti da će aktivirati pravu „bombu”, koja će srušiti vladu i dovesti do prevremenih izbora. U tom iščekivanju da „bomba” eksplodira prođoše meseci i onda je premijer Makedonije gospodin Nikola Gruevski sazvao vanrednu i dosta dramatičnu konferenciju za štampu, na kojoj je izjavio „da je gospodin Zaev četiri puta dolazio kod njega u kabinet i pretio mu objavljivanjem ’kompromitujućih dokumenata’” protiv premijera, a koje je dobio, po rečima Zaeva, od jedne moćne svetske obaveštajne službe.
Gospodin Zaev je, po rečima premijera Makedonije nudio raspisivanje vanrednih izbora, do tada „tehničku vladu”, a za uzvrat on neće aktivirati „kompromitujuću bombu”. Saradnja sa stranom obaveštajnom službom nije koštala lidera opozicije istražnog zatvora, samo mu je oduzet pasoš.
Sutradan po konferenciji za štampu premijera Makedonije, ambasador EU u Skoplju gospodin Aivo Orav je otišao direktno kod lidera opozicije gospodina Zaeva. Verovatno da sazna ime te strane moćne obaveštajne službe. Je li diplomatski red bio da se prvo zaputi u vladu Makedonije?
Kakva je to diplomatska poruka Makedoniji, ali i ostalim sredinama, ako američki ambasador u Makedoniji, gospodin Pol Volers na otvaranju Muzeja holokausta u Skoplju kaže „da su Jevreje tokom Drugog svetskog rata na prostorima Balkana spasavali samo Albanci”? Je li diplomatama SAD dozvoljeno ignorisanje i izvrtanje istorije i činjenica samo zato što iza njihovih reči stoji Šesta flota?
Da li su zbog situacije u Ukrajini i sukoba između SAD i Rusije celokupna američka obaveštajna infrastruktura i domaća logistika na Balkanu sada podignute na viši stepen aktivnosti? Izgleda da jesu.
U TV emisiji na „Kanalu 5” u Skoplju rekao sam šta mislim o problemu saradnje domaćih političara sa stranim obaveštajnim službama. Svugde u svetu se to procesuira, ali na Balkanu izgleda ne.
Pošto se na Balkanu sve zna i ne postoje nikakve tajne. Posle 5. oktobra 2000. godine u zemlji Srbiji je došlo do tektonskog urušavanja celokupnog sistema bezbednosti. Bezbednosni klirens postao je stvar slobodne procene stranačkih vladajućih kadrova, sedmodnevne kurseve FBI prolazili su, dok su bili samo stranački kadrovi, kasnije i čelni ljudi sistema bezbednosti u ovoj zemlji, dobijali su kitnjaste diplome, koje su svedočile da su oni lideri Balkana za 21. vek.
I sve su to naši mediji zadivljeno gutali. Strani obaveštajci bili su redovni gosti TV emisija, Džejms Lajon se nije skidao sa TV ekrana. A toga nema ni u Gvatemali...
Imali smo slučaj da je na mesto pomoćnika ministra odbrane za politiku odbrane postavljena osoba koja je prethodno radila u ambasadi Norveške. Mogla je ta osoba da bude i najbolji izbor za to mesto, ali takvih primera nema u svetu. Kritikovao sam to tada na ovim stranicama. Nikom ništa.
Onda smo imali slučaj da su na sednice Generalštaba, sastanke na kojima je analizirana borbena gotovost armije, dovođeni britanski i holandski generali. Kritikovao sam to na ovim stranicama.
Nikom ništa. Onda smo dali Norveškoj da nam digitalizuje celokupnu vojnu arhivu, jer to je koštalo oko 250.000 evra, a Norvežani su se ponudili da nam to urade besplatno. Kritikovao sam to na ovim stranicama. Nikom ništa.
Dozvolili smo misiji NATO da ima svoje prostorije u zgradi Ministarstva odbrane. Ne mislim da oni u toj zgradi mogu nešto da špijuniraju, niti mi njih možemo da špijuniramo, no, reč je o dostojanstvu države i vojske.
Ima toliko slobodnih kuća i vila po Beogradu, zar je baš moralo pravo pa u zgradu Ministarstva odbrane. To je taj „uvlakački” mentalni sklop. Da su bar rekli, evo, gospodo dajemo vam 25 miliona evra pa popravite te dve zgrade.
Ne, nego svaki dan ulaze u zgradu koja je oslonjena na zgradu koju su delom srušili u bombardovanju 1999. Kakav moral! Šta oni posle svega da misle o nama?
Da se razumemo, ovo je nasleđeno stanje, nova vlast očito ne želi da otvara neka pitanja iz te oblasti, ali moraće, jer je manevarski prostor sve manji.
Objavite komentar