Skriveni iza fantomskih firmi sa Kipra, Nemci su uspeli da preuzmu kontrolu nad dve nacionalne televizije u Srbiji, što je suprotno zakonu. Evo kako.
Štampani mediji
Krenimo prvo od štampanih izdanja. Jedna od najvećih izdavačkih kuća u Srbiji je Ringier Axel Springer. Ta kompanija je u vlasništu švajcarske kompanije Ringier (50%) i nemačke kompanije Axel Springer (50%).
Švajcarsko-nemački Ringier Axel Springer u Srbiji državi nekoliko najuticajnijih i najtiražnijih štampanih medija, između ostalog, Blic, Alo! i 24 sata. Ne zaboravimo i njihova elektronska izdanja blic.rs, zena.blic.rs, sport.blic.rs, alo.rs i 24sata.rs. Ti sajtovi se nalaze na spisku najposećenijih sajtova u Srbiji.
Ringer Axel Springer drži još nekoliko štampanih i elektronskih izdanja:
Magazini: Blic žena, NIN, Puls, Auto Bild, Ekstra kuhinja, Kigaku
Digitalna izdanja: nonstopshop.rs, pulsonline.rs, superodmor.rs, nekretnine.rs, mojauto.rs
Digitalna izdanja: nonstopshop.rs, pulsonline.rs, superodmor.rs, nekretnine.rs, mojauto.rs
Dakle, Nemci, u partnerstvu sa Švajcarcima, drže najuticajniji štampani medij – Blic i najposećeniji domaći internet sajt – blic.rs (sport.blic.rs i zena.blic.rs).
Televizije
Zvanično, Nemci ne drže nijednu televiziju u Srbiji. Izuzetak je samo jedna televizija o kojoj ćemo pisati u nastavku teksta. Imajući u vidu to da su vlasničke strukture televizija izuzetno kompleksne, teško je ponuditi konkretne, crno na belo, dokaze da Nemci imaju bilo kakav udeo u televizijskom tržištu Srbije.
Međutim, ne moramo se voditi zvaničnim dokumentima kako bismo dokazali da Nemci drže dve najgledanije televizije u Srbiji, potrebno je samo da posmatramo i povezujemo detalje.
Nemci u Srbiji, indirektno, drže TV Prva i TV B92. Kako kada znamo da su zvanični vlasnici tih televizija firme iz Grčke i Kipra? Evo kako.
Slučaj TV Prva – Nemci prerušeni u Grke
Vratimo se u 2006. godinu kada je Republička radiodifuzna agencija raspisala konkurs za dodelu nacionalnih frekvencija. Frekvencije su dobili TV Pink, TV Košava, TV Avala, TV B92 i TV Fox.
Podrazumevalo se da će Pink, Košava, Avala i B92 dobiti dozvole za nacionalne frekvencije, ali je peta frekvencija bila posebno interesantna jer su se za nju bortile dve najjače svetske medijske kompanije, NewsCorp iz SAD i RTL iz Nemačke.
RTL je 2006. godine izgubio bitku kada je Srbija po prvi put dobila američku nacionalnu televiziju na domaći način (Fox TV), umesto nemačku (RTL).
Iako bi nemačka RTL televizija u Srbiji bila mnogo gledanija od američke Fox televizije, što je i dokazano nekoliko godina kasnije kada se NewsCorp (vlasnik Fox televizije u SAD) povukao iz Srbije nakon godina lošeg rejtinga i finansijskih problema, RRA je ipak, iz nekog razloga, odlučila da na konkursu odbije RTL.
Od tog trenutka počinje opsesija Nemaca sa srpskim medijskim tržištem.
Nakon što je RTL izgubio na konkursu 2006. godine, samo dve godine kasnije, oktobra meseca 2008. godine, u medijima počinje da se spekuliše da je nemački RTL potencijalni kupac posrnule TV Avala, koja je u međuvremenu ugašena.
Posle nekog vremena, saopšteno je da RTL ipak neće ulaziti u kupovinu TV Avala jer planiraju da preduzmu “druge korake kako bi ušli na srpsko televizijsko tržišta”.
Godinu dana kasnije, 2009. godine, najavljeno je da se NewsCorp zvanično povlači iz Srbije i da planira da nacionalnu Fox televiziju stavi na prodaju.
Tadašnji direktor Fox televizije, Den Bejts, prepustio je upravljanje televizijom Dejanu Jociću nakon što je grčka medijska kuća, Antenna Group, kupila Fox televiziju za jedan dolar. Novim vlasnicima je ostavljen i minus na računu od nekoliko desetina miliona evra.
Septembra 2010. godine, Fox televizija menja ime u Prva srpska televizija i počinje sa emitovanjem redizajniranog programa koji su upotpunile nove emisije, serije i filmovi.
Nakon početka emitovanja novog programa te 2010. godine, već se moglo uočiti da Grci nemaju nikakve veze sa tom televizijom.
Evo i zašto.
Prvo, za direktora TV Prva tada je bio postavljen Dejan Jocić, Srbin iz Nemačke. Jocić je pre dolaska u Srbiju radio kao direktor nemačke televizije Pro Sieben.
Drugo, gotovo sve nove emisije Prve srpske televizije bile su direktno preuzete sa najgledanijih nemačkih televizija, RTL, Pro Sieben, Das Erste, ZDF… Praktično, TV Prva predstavlja kompilaciju svih nemačkih televizija.
Sam naziv, “Prva”, preuzet je sa nemačke televizije Das Erste (eng. The First), što u prevodu na srpski znači Prva.
Kompletan vizuelni identitet preuzet je sa nemačke televizije Pro Sieben, čiji je Dejan Jocić bio direktor. Čak se nisu ni potrudili da promene muziku koja se koristi na reklamnoj špici.
Takođe, Pro Sieben je jedina nemačka televizija koja je poznata po spuštajućem logotipu sa desne strane pre marketinške seče programa. Obratite pažnju sledeći put kada budete gledali program TV Prva. Da li vam spuštajući logotip sa desne strane signalizira da će za koji sekund biti puštene reklame? To je karakteristika televizije Pro Sieben.
Dalje, kada uporedimo uvodne špice za vesti svih domaćih televizija sa špicom za vesti TV Prva, primetićete da njihova špica za vesti nije pravljena u Srbiji. Jedan radnik te televizije potvrdio nam je da su sve špice pravljene u Nemačkoj.
Kako bismo ilustrovali naše tvrdnje, pogledajte snimak koji uporedno prikazuje emisije TV Prva i emisije nemačkih televizija.
Primetićete još da TV Prva direktno sarađuje sa RTL televizijom iz Hrvatske u pogledu razmene priloga koji se odnose na vesti iz Srbije i Hrvatske.
Na osnovu predstavljenih činjenica, jasno je da TV Prva ne upravljaju Grci, već Nemci i to ne kriju, osim u zvaničnim dokumentima.
Ko su “zvanični” vlasnici TV Prva?
Dolaskom novih vlasnika, firma Fox televizija d.o.o preimenovana je u Prva televizija d.o.o čiji je direktor Peter Smith iz Velike Britanije. Vlasnici te firme su Nova Broadcasting d.o.o iz Beograda (51%) i Warraner Limited sa Kipra (49%). Stopostotni vlasnik firme Nova Broadcasting iz Beograda, na čijem čelu sedi izvesni Nikolaos Angelopoulos, državljanin Kipra, je Antenna Stream T.V. Limited sa sedištem na Kipru
Čemu tolika muka da se preko papira sakrije činjenica da su pravi vlasnici Nemci? Ko ima problem sa Nemcima kao vlasnicima televizija u Srbiji?
Kada je Dejan Jocić napustio funkciju direktora TV Prva, on se bacio na otvaranje nove televizije čiji bi vlasnici bili direktno Nemci.
Osnovao je firmu Nova.rs koja je, nakon dobijanja dozvole da emituje program preko kablovskog sistema, u decembru 2013. godine počela sa emitovanjem programa.
Na koktelu, povodom početka rada televizije, bio je tadašnji premijer Srbije Ivica Dačić.
Jocić je pokrenuo novu televiziju jer je u najavi bio konkurs za dodelu nacionalne frekvencije koja je oduzeta TV Avala. Na konkurs su se prijavili televizija Kopernikus i Jocićeva Nova.rs.
Međutim, nakon brojnih odlaganja i dva neuspešna glasanja, Savet RRA je sa četiri glasa za, četiri glasa protiv i jedan uzdržan, odbio da dodeli Nova.rs nacionalnu frekvenciju.
Prema pisanju medija, najtiražniji nemački štampani mediji okarakterisali su odluku RRA kao sabotažu.
Jocić se u međuvremenu povukao sa rukovodećeg mesta u firmi Nova.rs i televizija je trenutno u stanju propadanja, iako poseduje sve dozvole za emitovanje programa putem kablovske.
Ovo je drugi put da Nemaci gube bitku za nacionalnom frekvencijom u Srbiji.
Slučaj B92
Odmah nakon što su Nemci prerušeni u Grke kupili TV Prva, televiziju B92 takođe kupuju nekakvi “Grci” skriveni iza kiparskih firmi.
Sadašnji većinski vlasnik B92 je firma Astonko d.o.o iz Beograda koja je u vlasništu istoimene firme sa Kipra. Televizija B92 je svojevremeno bila 21,44% u vlasništu firme Salink Limited sa Kipra. Sledeća dokapitalizacija B92 omogućila je firmi Salink Limited da preuzme vlasništo nad TV B92 u iznosu od 23,36%.
Najveća dokapitalizacija B92 dogodila se u oktobru 2010. godine kada je firma Astonko d.o.o iz Beograda preuzela akcije firme Salink Limited.
Prema jedinstvenoj evidenciji akcionara kod Centralnog registra depoa i kliringa hartija od vrednosti, na dan 5. avgusta 2014. godine, B92 ima ukupno 44 akcionara i to: Astonko sa 84,99%, B92 Trust sa 11,35%, Fox televizija sa 1,31%, dok su ostali akcionari fizička lica, piše u izveštaju Komisije za zaštitu konkurencije.
Nije jasno kako je Fox televizija d.o.o. vlasnik 1,31% kada je ta firma preimenovana u Prva televizija d.o.o. Međutim, dok su Amerikanci bili vlasnici Fox televizije, tadašnji direktor, Den Bejts, otvorio je firmu Fox televizija plus d.o.o, u pokušaju da prebaci frekvenciju na tu firmu, što je protivno zakonu, pa je odustao (nezvanično saznajemo od jednog radnika te televizije). Međutim, tu firmu, koja je bila u vlasništu istih kiparskih firmi koje drže TV Prva, je nemoguće pronaći na APR-u.
Isti vlasnici TV Prva i TV B92
U izveštaju Komisije za zaštitiu konkurencije piše:
Naime, u novembru 2010. godine, prodata je TV B92. Najveći akcionar RTV B92 postalo je domaće preduzeće Astonko, čiji je vlasnik istoimeno preduzeće sa Kipra, ali je njen vlasnik nepoznat. Međutim, iz samog medija su stigle informacije da je izvesni Stefanos Papadopoulos pravi vlasnik te kiparske firme, zajedno sa još nekim licima. Papadopoulos je, takođe, vlasnik TV Makedonija iz Soluna u Grčkoj, za koju u toj zemlji postoji uverenje da je članica grčke medijske grupacije “Antena” Minosa Kirijakua, koja u Srbiji već ima TV Prvu, navodi se u izveštaju Komisije.
Dakle, ako znamo da je grčka Antena, u saradnji sa Nemcima, samo formalni vlasnik TV Prva, a znamo još da postoji povezanost između vlasnika TV B92 i vlasnika grčke Antene koja je u Srbiji samo formalno vlasnik TV Prva, nameće se zaključak da su TV B92 i TV Prva u vlasništu istih Grka koji služe kao paravan za prave vlasnike koji dolaze iz Nemačke.
Povezanost TV B92 i TV Prva
Na papirima može da piše da su vlasnici TV B92 i TV Prva i sa Marsa, ali sam program otkriva prave vlasnike.
Na primer, nemačku emisiju Galileo do nedavno je emitovala TV Prva. Međutim, ta emisija, sa sve voditeljom, misteriozno prelazi sa TV Prva na TV B92.
Takođe, program B92 otkriva da ta televizija sarađuje sa TV Prva iz Crne Gore, televizija koja ima iste vlasnike kao i TV Prva u Srbiji.
Kao što TV Prva sarađuje sa RTL televizijom iz Hrvatske, tako i TV B92 sarađuje sa TV Prva iz Crne Gore u pogledu razmene informativnih priloga.
To je bilo očigledno kada je TV B92 preuzela izveštaj TV Prva iz Crne Gore koji se odnosi na nedavnu akciju spasavanja srpskih turista iz kanjona u Crnoj Gori.
ZAKLJUČAK
Dakle, Nemci (u partnerstvu sa Švajcarcima) u Srbiji drže najtiražnije novine (Blic, Alo!, 24sata), nacionalne televizije Prva i B92 (uključujući i b92.net), kablovski kanal Prva Plus, kao i dozvole za emitovanje programa preko kablovskog sistema koje su dodeljene nemačkim vlasnicima Nova.rs.
Dosta vam je!
Tvrdnje da su Grci vlasnici svih tih televizija padaju u vodu jer je opšte poznato da Grci nikada nisu bili posebno zainteresovani za srpsko televizijsko tržište. Međutim, sa Nemcima je u potpunosti suprotna situacija. Podsetimo još da je nemačka firma Vac do 2010. godine bila vlasnik nekoliko štampanih medija u Srbiji, između ostalog, i Večernjih novosti.
Odakle tolika opsesija Nemaca da zavladaju srpskim medijskim tržištem?
AUTOR: Danilo Redžepović
Izvor: Teleprompter
Objavite komentar