Ministar prosvete Srđan Verbić i Ministarstvo prosvete prete prosvetarima da postoji mogućnost da svi budu otpušteni zbog jednodnevnog štrajka koji se održava u oko hiljadu škola!
Nastavnici koji danas uopšte ne budu držali nastavu mogli da dobiju otkaz ili da budu kažnjeni sa 40.000 do 50.000 dinara zbog kršenja Zakona o štrajku, poručuju iz Ministarstva prosvete.
Nastavnici koji danas uopšte ne budu držali nastavu mogli da dobiju otkaz ili da budu kažnjeni sa 40.000 do 50.000 dinara zbog kršenja Zakona o štrajku, poručuju iz Ministarstva prosvete.
Prema tom zakonu, prosvetna delatnost je od javnog interesa, a odbijanje zaposlenih da ispune minimum procesa rada povlači sa sobom dve kazne: novčanu od 40.000 do 50.000 dinara i meru prestanka radnog odnosa. Minimum procesa rada za prosvetare je držanje nastave od 30 minuta po školskom času.
Ako je nastava u školama od javnog interesa, zašto su Vlada i Ministarstvo svojim aktivnostima uopšte dopustili da se ugrozi javni interes? Lakše je otpustiti desetine hiljada nastavnika, nego nekoliko članova Vlade.
Tomislav Živković iz sindikata “Nezavisnost” ovako komentariše opasku Ministarstva da bi svi prosvetni radnici mogi da dobiju otkaz:
- Baš će da otpuste desetine hiljad ljudi. Plaše mačku rešetom. Mi se ne plašimo takvih pretnji, jer nam to garantuje međunarodna konvencija, kaže on za “Blic”.
Zakoni o osnovnom i srednjem obrazovanju predviđaju kaznu za one koji ovaj minimum ne poštuju. Kako kažu u Ministarstvu, direktor škole može da pokrene disciplinski postupak.
Dok Ministarstvo preti otkazima i novčanim kaznama, sindikati prete da đacima neće zaključiti ocene na kraju polugodišta ako baš ništa ne dogovore sa prosvetnim vlastima. Ipak, nastavnici bi u tom slučaju rizikovali da dobiju otkaz.
- Dobili smo nepristojnu ponudu da prekinemo štrajk. Ministarstvo finansija ponudilo nam je da se nastavnicima isplati po 7.500 dinara kao nadoknada za dva puta odbijenih 10 odsto od plata. Taj novac mogu da isplate ako hoće, ali to neće biti dovoljno, kaže Dragan Marković, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Iako sindikati tvrde da se oko 700 škola priključilo štrajku, ministar Verbić navodi da štrajkuje samo 12 odsto škola, odnosno, 212 od ukupno 1.768 škola.
- U oko 90 odsto škola u Srbiji odvija se nastava, dok u više od polovine škola u Srbiji nema štrajka niti skraćenih časova, saopštilo je Ministarstvo.
IZVOR: Blic / Teleprompter.rs
Objavite komentar