Najnovije vijesti :
Home » , , , » Podnet zahtev za legalizaciju kanabisa u Republici Srpskoj

Podnet zahtev za legalizaciju kanabisa u Republici Srpskoj

Written By Unknown on petek, 16. januar 2015 | 09:50

BANjALUKA – Razna regionalna i republičko Udruženje obolelih od multiple skleroze podneli su zahtev za legalizaciju proizvodnje i prerade kanabisa u ulje, koje je lekovito i koristi se za medicinske potrebe.
“Iz više izvora smo saznali, a neki oboleli i lično su se uverili, da ulje od kanabisa (u narodu poznatiji kao konoplja) ublažava bolove, da je lekovito i da pomaže u lečenju obolelih od multiple skleroze. Takođe, pomaže u lečenju kancera, Parkinsonove bolesti, osteoporoze, hepatitisa, depresije i još nekih bolesti“, navodi predsednik republičkog Udruženja Milan Stjepanović.

On ističe da su te osobine potvrdili i lekari u zdravstvenim ustanovama, gde se leče članovi ovog udruženja.
Stjepanović napominje da je proizvodnja i prerada kanabisa u lekovito ulje legalizovana u 16 evropskih država, te da je i Srbija na putu da izmeni zakon i legalizuje proizvodnju i lečenje kanabisovim uljem.
Ovim uljem ne može se izlečiti multipla skleroza, ali lekovito i uspešno deluje kod deblokade ukočenih mišića, smanjuje bolove i produžava vitalnost obolelih osoba, odnosno usporava širenje bolesti.
“Smatramo da se Republika Srpska treba pridružiti državama koje su u interesu zaštite zdravlja i lečenja obolelih stanovnika legalizovale proizvodnju i preradu kanabisa za medicinske potrebe“, naglašava Stjepanović.
Oboljeli od multiple skleroze očekuju da se njihovom zahtevu pridruže i članovi udruženja obolelih od drugih bolesti za čije lečenje se u svetu koristi ulje od kanabisa, koje je izuzetno skupo i može se samo ilegalno nabaviti.
“Proizvodnju i preradu treba legalizovati iz humanih razloga, jer omogućava lečenje više bolesti, ali i zbog stopiranja ilegalne nabavke i šverca tog ulja sumnjivog kvaliteta iz inostranstva. Zbog visoke cene, ulje je nedostupno većini obolelih u Srpskoj“, kaže Stjepanović.
On ističe da oboljeli veruju da bi se legalizacijom proizvodnja i prerada kanabisa mogle kontrolisati, te da bi, osim humanog, to imalo i ekonomski efekat.
Članovi Republičkog udruženja obolelih očekuju da se o njihovom zahtevu uskoro izjasne predstavnici Ministarstva zdravlja, Vlade i Narodne Skupštine Republike Srpske i da njihova inicijativa bude ozbiljno razmotrena. Na taj način, zaključuje Stjepanović, proizvodnja kanabisa za humane svrhe i lečenje zakonski bi bila uokvirena i legalizovana.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, u okviru svojih nadležnosti i u skladu sa zakonskim procedurama, spremno je da otvori stručnu raspravu o primeni novih supstanci u terapijske svrhe, ali u BiH trenutno ne postoji zakonski osnov da se, konkretno, konoplja ili preparati konoplje koriste kao lek u humanoj medicini.
„Upotreba ulja kanabisa u lečenju raznih bolesti, pre svega, malignih oboljenja u domenu je stručnih rasprava koje treba da se vode u okviru nadležnih medicinskih grana, koje kroz svoja strukovna udruženja i stručne grupe imaju obavezu da prate savremena medicinska dostignuća i definišu određene predloge i sugestije, te da ih prosleđuju institucijama na razmatranje s ciljem stvaranja zakonskih preduslova i okvira za njihovu primenu u praksi“, rečeno je Srni u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Iz resornog ministarstva ističu da je proizvodnja, promet i posedovanje opojnih droga i psihotropnih supstanci, te biljaka iz kojih se mogu dobiti opojne droge definisana Zakonom o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga. Prema navedenom zakonu, konoplju je dozvoljeno uzgajati samo s ciljem proizvodnje vlakana, semena za prehranu životinja, daljeg razmnožavanja i prerade semena.

Izvor: RTRS
Share this post :

Objavite komentar

 
Programirao - Dizajnirao: za više informacija pratite me putem: © 2015 Nacional - Sva prava zadržana.
Novine Nacional Osnivač sajta. Novine Nacional, Glavni admin sajta. Facebook Twitter Zabranjeno kopiranje sadržaja bez navođenja izvora.